A kudarc a siker "előszobája"
A siker és kudarc témájáról nem lehetne aktuálisabb most beszélni, mint amikor zajlik a 2024-es párizsi olimpia. Mindenkinek van véleménye, elvárása egy-egy sportoló szereplésével kapcsolatban. Sokan hajlamosak csak az érmet szerzettek teljesítményének örülni, ezek közül is többen csak az aranyéremmel elégedettek.
Nekem coach-ként kiemelt témám a kudarckezelés, a kudarccal, csalódással való megküzdés, a klienseimet igyekszem abban támogatni, hogy más szemmel tekintsenek a kudarcaikra, hogy felfedezzék és megértsék, hogy miért kellettek azok a helyzetek, amikor nem sikerült valami, bármennyire akarták és ami a legfontosabb, hogy mit tanultak ezekből a helyzetekből.
Néhány gondolatébresztő kérdést hozok a kudarc és siker témában.
Az első és legfontosabb tisztázni azt, hogy neked mit jelent a kudarc és mit jelent a siker? Amiben biztos vagyok, hogy neked nem ugyanazt jelenti, mint például nekem.
Mikor mondod azt, hogy sikeres vagy? És azt, hogy sikertelen?
Mitől vagy elégedett az életeddel és mitől elégedetlen?
Hajszolod a sikert és kerülöd a kudarcot?
Melyiktől félsz jobban, a kudarctól vagy a sikertől?
Megálltál már azon gondolkodva, hogy levond a tanulságot egy-egy olyan helyzetből, amikor azt érezted, hogy na, ez most nem sikerült, vagy nem úgy sikerült, ahogyan eredetileg tervezted?
Meg tudod-e látni, hogy van olyan, amikor pont az a legjobb, hogy nem kaptad meg azt, amit eredetileg annyira akartál? „Addig rágja az egér a falat, de addig – míg áteszi magát a macskához.” Ne járj úgy, mint a rögeszmés egér, aki minden áron rágta azt a bizonyos falat és a macskával találta magát szembe. Ez a Müller Péter idézet pont arról szól, hogy ne akarj „túlakarni”, tudj elengedni, amikor kell, vedd észre, hogy van amikor jobban jársz, ha nem sikerül valamit elérni, vagy nem kapod meg azt, amit akarsz.
Tudod, hogy milyen belső erőforrásaid, képességeid, készségeid vannak, amik segítenek elérni a sikert, vagy kezelni a kudarcot?
Eszedbe jutott már az, hogy a kudarcot lehetőségnek tekintsd? Lehetőség a fejlődésre, tanulásra, az újratervezésre és olykor az elengedésre?
Ne felejtsd el: minden sikeres történet mögött kudarcok sorozata áll. Csak az nem mindegy, hogy tudod-e a kudarcot a siker „előszobájá”-nak tekinteni és más szemmel nézni rá, – megválaszolva akár a fenti gondolatébresztő kérdéseket is – és levonni a megfelelő tanulságot.
Ha egyedül nem boldogulsz a kudarckezeléssel, vagy a siker feldolgozásával (igen, ilyen is van ! ) és szeretnéd, hogy segítsek, keress bátran az elérhetőségeim bármelyikén!
Oszd meg kérlek, ha tetszett: