Új év, új élet! 7+1 tipp a sikeres célmegvalósításért
Az év első napja, vagy az év eleje mindig új kezdet és sokan kihasználják ezt az alkalmat az újévi fogadalmak megtételére. Biztosan te is megfogadtad már, hogy új életet kezdesz, lefogysz, elkezdesz sportolni, abbahagyod a dohányzást, rendezed a párkapcsolati problémáidat, új munkahely után nézel, és a végtelenségig folytathatnánk a sort. Azonban, noha a jó szándék megvan, a fogadalmak valóra váltása sokszor kudarcba fullad, gyakran már az új év elején. A kudarc számos tényezőre vezethető vissza, így ebben a cikkben megvizsgáljuk, hogy mi teszi sikeressé vagy sikertelenné ezeket a változtatási törekvéseket. A fogadalmakat érdemesebb céloknak hívni, az alábbiakban pedig 7+1 tippet nézünk arra vonatkozóan, hogy idén végre ne csalódás és kiábrándulás, hanem sikeres célmegvalósítás legyen az eredmény.
- Tipp 1: Az első és legfontosabb, hogy megfelelő, reális célokat tűzz ki magadnak!
Az ábrándozás az élet megrontója, tartja a mondás, amivel kapcsolatban én nem lennék ennyire szigorú. Az ábrándozás lehet alapja a célkitűzésnek és később a cél elérésének, de addig, amíg ezért nem teszel semmi konkrét, kézzelfogható lépést, csak álom marad.
Sokan esnek abba a hibába, hogy nem célt akarnak megvalósítani, hanem ábrándokat kergetnek, ezért a reális célkitűzés ott kezdődik, hogy beazonosítod: amire vágysz az valódi cél-e vagy csak álom.
Továbbá fontos beazonosítani, hogy ez a cél a te saját célod vagy valaki más célja-e? Sokan akarnak olyan dolgot elérni és megvalósítani, amit nem is akarnak igazán szívvel-lélekkel, nem hisznek benne, nem fontos nekik, és gyakran kiderül, hogy azért vallanak kudarcot, mert vagy másoknak akartak megfelelni, vagy külső nyomásra cselekedtek.
Gondold át azt is, hogy miért szeretnéd elérni azt a bizonyos dolgot, keresd meg a te miért-edet. Valami olyan magasabb szintű okot keress, ami valójában mozgatja annak a bizonyos célnak az elérését. Ha például fogyni akarsz, akkor válaszold meg magadnak, hogy miért fontos neked a fogyás, mit nyersz vele, hogyan fog változni az életed, ha sikerül elérned a vágyott állapotot.
Ha sikerült definiálni, hogy amit el szeretnél érni, az valódi cél és a sajátod, még akkor is kiderülhet, hogy a célod túl nagy, irreális, így a megvalósítása lehetetlen, s mint ilyen kudarchoz és csalódáshoz vezet. Ennek elkerülése érdekében akkor tudsz jó célt meghatározni és elérni, ha a cél megfelel a SMART feltételeinek. A SMART egy mozaikszó, amely a következő öt jellemző kezdőbetűjéből áll:
Specifikus (Specific), Mérhető (Measurable), Elérhető (Achievable), Releváns (Relevant) és Időhöz kötött (Time-bound). Nézzük meg részletesen, hogy mit takarnak ezek a feltételek.
- (S)pecific – Specifikus
A cél pontosan meg van fogalmazva és egyértelműen leírja, mit szeretnél elérni. Az általános, nem konkrét megfogalmazás nem jó, minél precízebb meghatározás szükséges. Például, „Napi 30 perc futás” sokkal specifikusabb, mintha csak annyit fogalmazol meg, hogy „Többet mozogni”. - (M)easurable – Mérhető
A cél olyan módon van megfogalmazva, hogy könnyen mérhető és kézzel fogható legyen az előrehaladás. Ez segít abban, hogy tudjad, mikor érted el a célt. Például, „Havi 5 kiló fogyás” mérhető, mivel könnyen nyomon követheted a súlycsökkenést. - (A)chievable – Elérhető és teljesíthető
A célnak reálisnak, életszerűnek kell lennie, és elérhetőnek az adott erőforrások és körülmények között. Fontos az is, hogy legyen benne kihívás, mert az fenntartja a motivációt. Arra viszont figyelj, hogy ne ess át a ló túloldalára, maradj a megvalósíthatóság talaján. Például, ha eddig hetente egy órát sportoltál, a „Napi 3 óra edzés” nem biztos, hogy elérhető. - (R)elevant – Releváns és fontos
A cél akkor jó, ha kapcsolódik a hosszú távú terveidhez és értékeidhez. Fontos, hogy a cél támogassa a nagyobb célkitűzéseidet. Például, ha a hosszú távú célod az egészséges életmód kialakítása, akkor a „Napi 30 perc futás” releváns lehet. - (T)ime-bound – Időhöz kötött A cél eléréséhez szükséges időkeretet hozzárendelni, ez egyrészt segít nyomon követni a fejlődést, másrészt fenntartja a motivációt. Például, „Három hónapon belül napi 30 perc futás megvalósítása” egy időhöz kötött cél.
Az első lépés tehát a siker felé vezető úton az, hogy tisztán, világosan, konkrétan, mérhetően és időhöz kötötten megfogalmazod a reális, elérhető célokat, például így: „A következő három hónapban minden hétköznap reggel 7 órakor napi 30 percet futok, hogy javítsam az egészségemet és formában tartsam magam, mérve az előrehaladást hetente a futott távolság alapján.”
- Tipp 2: Készíts SWOT analízist!
A SWOT analízis, a stratégiaalkotás folyamatának egyik lépése. Alapvetően vállalati környezetben használják, meg lehet határozni egy cég, egy termék vagy egy személy erősségeit (strenghts), gyengeségeit (weaknesses), lehetőségeit (opportunities) és veszélyeit (threats). Ezáltal segít az erőforrások hatékonyabb felhasználásában és a kockázatok kezelésében. Azonban nem csak vállalati környezetben működik, hanem a privát életben, jelen esetben személyes célok meghatározásánál és azok megvalósításában is.
- Ha sikerült kiválasztanod a célt, akkor először vedd számba az erősségeidet, azokat a belső erőforrásokat, képességeket, amelyek támogatnak a célod elérésében, ezekre építs!
- Ezután gondold át, hogy melyek a gyengeségeid, én jobban szeretem fejlesztendő területeknek hívni őket, amelyek nehezítik, hátráltatják, akadályozzák azt, hogy megvalósítsd amit szeretnél, ezeken javíts,változtass!
- A harmadik lépés a lehetőségek összegyűjtése, mindazon külső tényezők, amelyek segítenek, támogatnak, előre lendítenek a cél elérésében, ezeket vedd észre, tartsd szem előtt, aknázd ki a lehetőségeket!
- A negyedik lépés a lehetséges veszélyek számba vétele, inkább hívom akadályozó tényezőknek őket, amelyek szintén külső tényezők és nem tudjuk befolyásolni őket. Amit tehetsz, hogy beazonosítod, felismered, ha teheted kerüld őket, ha erre nincs lehetőség, akkor készülj fel rájuk, minimalizáld a kockázatot!
- Tipp 3: Priorizálj!
Az életünknek több fontos területe van, azonban ne akarj egyszerre több területen változtatni, mert előbb-utóbb felőrlődsz a munka és a magánélet, vagy az önmegvalósítás és a társas kapcsolataid közötti lavírozásban. Ezért nagyon fontos, hogy az elérhető célok kijelölésekor priorizálj, állíts fel egy rangsort. Ismerd fel és válaszd ki, hogy jelenleg mely életterület a legfontosabb a számodra, hol érheted el a legnagyobb változást, és koncentrálj csak erre a területre. Sok esetben már egy életterületen történő változás magával hozza a többi életterület változását, mivel minden mindennel összefügg.
- Tipp 4: Legyen cselekvési terved!
Sokan nem készülnek fel megfelelően a céljaik elérésére, így a tervezés és a cselekvési terv hiánya megnehezítheti a célok elérését. Azért, hogy ezt elkerüld, a célok kitűzése után készíts egy részletes cselekvési tervet. Határozd meg azokat a lépéseket, amelyeket meg kell tenned a cél elérése érdekében, és rendelj a lépésekhez határidőket.
Az időbeosztás, a teendők listája és az esetleges akadályokra való felkészülés mind segít abban, hogy a kitűzött célok valósággá váljanak. A tervek segítenek abban is, hogy ne csak az ötletek szintjén maradjon az elhatározás, hanem tényleges tettek kövessék azt.
- Tipp 5: Haladj lépésről-lépésre, légy türelmes!
Kulcsszó a fokozatosság. Az emberek gyakran a hirtelen nagy, látványos változásokban bíznak, azonnal eredményt akarnak, türelmetlenek és sietnek. Ennek pont az ellenkezője igaz, ha lebontod a nagy célt kisebb, kezelhető lépésekre, nagyobb eséllyel tudsz hosszú távon sikert elérni a célod megvalósításában. Ne hagyd figyelmen kívül a kisebb eredményeket, ünnepeld meg a kis mérföldköveket, mivel ezek motiválnak, segítenek a kitartásod fenntartásában és az önbizalmad erősítésében. Ez az ünneplés lehet valamilyen jutalom, például egy szabadnap vagy egy kis kényeztetés, illetve bármi, ami segít további lendületet venni.
Az új szokások kialakítása és a régi szokások, rutinok elhagyása időt vesz igénybe. Ne felejtsd el, hogy a maradandó változásokhoz kitartásra és türelemre van szükség.
- Tipp 6: Tanulj a hibáidból, légy rugalmas!
Az élet mindig tartogat váratlan kihívásokat, és a célok elérése sem mindig halad gördülékenyen.
Fontos, hogy legyél rugalmas és alkalmazkodóképes, és ne hagyd, hogy az esetleges hibák vagy kudarcok elbátortalanítsanak. A rugalmasság gyakorlása segít elkerülni a frusztrációt és a felesleges stresszt. Elemezd a helyzetedet, próbáld megérteni, hogy miért nem úgy haladsz a célod megvalósításában ahogyan eredetileg eltervezted, ha megtorpanást tapasztalsz, ne ess kétségbe. Légy magaddal megértő, ha szükséges módosítsd a stratégiádat, tervezz újra.
- Tipp 7: Légy és maradj motivált!
A motiváció az, ami cselekvésre ösztönöz, és meghatározza, hogy mennyire vagy elkötelezett a célod elérésében. A motiváció két fő típusra osztható: belső és külső motivációra. A belső motiváció az, amikor az egyént saját belső értékei, szenvedélyei vezérlik, a külső motiváció olyan tényezőkön alapul, amelyek külső forrásból származnak, például elismerés, jutalmazás vagy más emberek elvárásai, a belső és külső motiváció együttesen hat. Ha a motiváció nem elég erős vagy nem személyes, belső indíttatásból fakad, könnyen elveszted az érdeklődésedet a kitűzött célod iránt. A belső motiváció hosszú távon hatékonyabb, mint a külső, ezért is fontos, hogy fenntartsd a motivációs szintedet a változó körülményekhez való rugalmas alkalmazkodással, apró sikerek, eredmények megünneplésével, jutalmazással.
- Tipp + 1: Ne másoknak akarj megfelelni és ne hasonlítsd magad másokhoz!
Az emberek gyakran hajlamosak arra, hogy túlzottan függjenek mások elismerésétől vagy támogatásától. Ha csak mások jóváhagyásáért teszel erőfeszítéseket, és az ő elvárásaiknak akarsz megfelelni, az lehetetlenné teszi a céljaid elérését. Már írtam arról, hogy azonosítsd be, a célod a sajátod-e és nem mások által elvárt célt akarsz-e magadra erőltetni. Mindenkinek jól esik az elismerés és a támogatás, de ne az motiváljon, hogy mit szólnak mások, vagy, hogy mi az ő véleményük. Ugyancsak rendkívül fontos, hogy ne hasonlítsd magad másokhoz, mindenki máshol tart az életében, más körülményei, adottságai, erőforrásai vannak. Inspirálódni lehet, olvass sikertörténeteket, de ne vidd túlzásba. Ha másokhoz hasonlítod magad, az keserűséget, féltékenységet, kishitűséget okozhat, nem beszélve arról, hogy bojkottálod a sikeredet, szabotálod a megvalósítást. Ennél károsabbat nem tudok elképzelni!
A sikeres változás elérése érdekében tehát fontos, hogy reális, megvalósítható célokat tűzzünk ki, fokozatosan haladjunk előre, készítsünk cselekvési tervet, készüljünk fel a változásra, legyünk rugalmasak és tartsuk fenn a motivációnkat hosszú távon is. Vegyük figyelembe, hogy mindenki másképpen működik, így a célok elérésének kulcsa az egyénre szabott megközelítésben és stratégiában rejlik.
A fent említett tippek segítségével strukturált és tudatos módon haladhatunk a kitűzött célok és a pozitív változás felé. Ne feledjük, hogy célokat kitűzni az év bármelyik napján tudunk, ahogyan azt sem, hogy az út, amin a célok megvalósítása érdekében járunk, maga is érték, és minden egyes lépés, amit teszünk, közelebb visz bennünket az áhított sikerhez. Legyünk kitartóak és élvezzük ezt az utazást!
Ha egyedül nem boldogulsz, vagy elakadtál és szeretnéd, hogy segítsek a céljaid megvalósításában, keress bátran az elérhetőségeim bármelyikén!
Oszd meg kérlek, ha tetszett :